سورتر

هر آنچه باید در مورد عمل سورتینگ چای بدانید.

240CG.A(中)

 در این مطلب قصد داریم شما را با فرایند سورتینگ چای و تجهیزات لازم آن آشنا کنیم. مواردی که به بررسی آنها خواهیم پرداخت شامل موارد زیر است:

 • تعریف سورتر چای
 • انواع سورتر چای
 • پارامترهای مهم در سورتینگ چای
 • مزایای استفاده از سورتر چای
 • محدوده قیمت سورترهای چای
 • نکات مهم در خرید سورتر چای

چای، به خصوص چای سیاه و سبز جزو محصولاتی است که در بسیاری از کشورها طرفداران زیادی دارد. در ایران نیز مصرف این محصول زیاد است. با توجه به تقاضای روز افزون، تولید چای با کیفیت و ارائه آن به شکل قابل قبول مصرف کننده یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان چای می­باشد. در حال حاضر کشورهای چین، کنیا و هند جزو بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان جهانی چای می­باشند. بنابراین در این کشورها استفاده از تجهیزاتی که به افزایش کیفیت صادرات چای کمک کند، بسیار حائز اهمیت است. سهم ایران در بازار رقابت جهانی صادرات چای بیشتر مربوط به چای سیاه است. خوشبختانه امروزه روش­های فراوری چای با وجود دستگاه­های مدرن و با دقت بالا، بسیار تخصصی‌تر از قبل صورت می­گیرد. با توجه به اینکه در حال حاضر چای ایرانی به 36 کشور جهان صادر می­شود، بنابراین رعایت استانداردهای لازم کیفیت و خلوص چای امری بسیار مهم است که توسط دستگاه­های سورتر چای صورت می­گیرد.

سورتر چای چیست؟

سورتر چای نام دستگاهی است که عمل سورتینگ چای را انجام می­دهد. سورتینگ به معنای درجه‌بندی و طبقه‌بندی محصول بر اساس پارامترهای مختلف ظاهری است. علاوه بر آن زمانیکه برداشت چای انجام می­شود، همراه با آن بسیاری از ضایعات دیگر مانند چوب و یا حتی حشرات وجود دارند. سیستم سورتینگ که توسط دستگاه سورتر چای انجام می­شود، می­تواند به حذف این ضایعات و رسیدن به یک محصول تمیز کمک کند. در گذشته سورتینگ چای به صورت دستی انجام می­شده است که باعث می­شد محصول نهایی چندان از استانداردهای لازم برخوردار نباشد. اما دستگاه­های سورتر امروزی بسیار دقیق بوده و امکان اشتباه را به حداقل می­رسانند. این دستگاه­ها قادر هستند که چای را با دقت بالایی تفکیک، بوجاری، پاک کنی و سایزبندی کنند.

پارامترهای سورتینگ چای

چای­ها با توجه به اندازه ، شکل ، وزن مخصوص و خصوصیات سطح ذرات طبقه‌بندی می‌شوند.

رنگ چای:

رنگ چای یکی از فاکتورهایی است که می­تواند توسط دستگاه سورتر درجه‌بندی شود. وقتی که برگ‌های چای وارد دستگاه شده‌اند، بر اساس رنگ چای درجه بندی شده و چای سیاه از آن خارج می­شود. در واقع باید ابتدا رنگ سیاه چای از طریق سیستم RGB به دستگاه معرفی شده تا در نهایت چای سیاه از دستگاه خارج شود. پس از زدن کلید استارت دستگاه شروع به پردازش رنگ چای کرده و هر چیزی که سیاه نباشد از دستگاه خارج می­شود. کد رنگی که به دستگاه داده می­شود، می­تواند رنگ سیاه را از دیگر رنگ­ها تشخیص دهد.

همین فرایند در خصوص چای سبز نیز می­تواند انجام شود. برگ‌های چای سبز به داخل دستگاه ریخته می‌شوند و پس از آن هر رنگی به جز رنگ سبز، فیلتر و مابقی ضایعات تخلیه خواهند شد.

اندازه چای:

در مورد سورتینگ چای اندازه آن از اهمیت کمتری برخوردار است. مگر آنکه ضایعات بزرگتری از برگ چای توسط دستگاه قابل شناسایی باشند.

ضایعات خارجی:

همانطور که گفته شد حین برداشت چای ممکن است ضایعات خارجی با آن همراه باشد. به استفاده از دستگاه سورتر چای می­توان به یک چای خالص و بدون هر گونه ضایعات رسید.

انواع سورتر چای

دستگاه کالر سورتر چای کارش جداسازی براساس تفکیک رنگ و سایز بندی است که عمدتا کارش جداسازی بر اساس رنگ سبز و سیاه می‌باشد.

اساس کار دستگاه کالر سورتر چای تفکیک رنگ چای می­باشد. این تفکیک رنگ بیشتر بر اساس تفکیک رنگ سیاه و سبز می­باشد. علاوه بر تفکیک رنگ، این دستگاه می­تواند چای را سایز بندی کند.

سورتر چای که کالر سورتینگ چای نیز نامیده می­شود، یک سورتر اپتیک یا چشمی‌است که گاهی به اشتباه سورتر لیزری نیز نامیده می­شود. این دستگاه دارای ظرفیت­های مختلفی بوده و برای 1 تا 100 تن چای در بازار موجود است. مناسب برای انواع چای مانند چای سیاه و سبز ، چای گل و میوه و چای غلات، و غیره می‌باشد.

این دستگاه که گاهی اوقات به نام‌های سورتینگ نوری، سورتینگ دیجیتال یا سورتینگ رنگی الکترونیکی نیز نامیده می­شود، کاربرد فراوانی در خطوط تولید صنایع غذایی فله و سایر صنایع مورد استفاده دارد. آنها موارد را با توجه به رنگ خود جدا می‌كنند و رنگ چیزهایی را كه قبل از آنها می‌گذرد را تشخیص می‌دهند. سپس با استفاده از وسایل مكانیكی و یا پنوماتیكی برای منحرف كردن مواردی كه رنگ آنها در محدوده قابل قبول نمی‌باشد و یا می‌خواهند گروهی جداگانه از بقیه تشکیل دهند. عملکرد آن به این شکل است که طبق برنامه­ای که از قبل به دستگاه داده می­شود، دستگاه رنگ مورد نظر را از رنگ­های غیر اصلی جدا می­کند و در نهایت یک محصول یکدست از لحاظ رنگ وجود خواهد داشت. در این دستگاه، دو دوربین بسیار قوی در دو طرف هر کانال مستقر شده­اند. هنگام ریزش چای از دو طرف کانال، دوربین­ها چای را شناسایی کرده و بعد از تشخیص چایهایی با رنگ غیر اصلی آنها توسط دستگاه اجکتور یا برون بر از دستگاه خارج می­شود.

مزایای استفاده از دستگاه سورتر چای

 • افزایش بهره وری با دستگاه سورتر چای

سورتینگ چای به وسیله ماشین سورتر چای میتواند به مدیریت زمان و افزایش بهره وری تولیدکننده کمک شایانی کند. چراکه با استفاده از آن سورتینگ چای با دقت و استاندارد بیشتری انجام شده و میزان صدمات و آسیب انسانی و محصول کاهش می­یابد. چراکه صدمات می­تواند به برای طرف آسیب دیده تاخیر در ادامه کار و برای کارفرما افزایش هزینه را در بر داشته باشد.

 • کاهش هزینه با دستگاه سورتر چای

با استفاده از دستگاه سورتر چای افزایش سرعت در کار می­تواند به کاهش هزینه‌های اضافی تولید برای تولید کننده بیانجامد. اگرچه هزینه پیش فرض برای خرید هر قطعه اتوماسیون دستگاه ممکن است زیاد باشد و باید توسط کارفرما قبل از خرید دستگاه مورد ارزیابی قرار گیرد، اما در دراز مدت باعث مدیریت هزینه­های اضافی خواهد شد.

 • افزایش دقت در کار با دستگاه سورتر چای

دستگاه‌های سورتر چای به علت دقت بالایی که دارند، تخصصی عمل می­کنند. در نتیجه کیفیت محصول خارجی بسیار بهتر بوده و محصول آماده شده به شکل مناسبتری به دست مصرف کننده رسیده و یا برای صادرات به خارج از کشور آماده می­شود.

 • کاهش خطای انسانی با دستگاه سورتر چای

 اغلب خطای انسانی نقش مهمی‌در بسیاری از مشکلاتی که در یک مرکز تولید رخ می‌دهد، ایفا می­کند و استفاده از سیستم­های سورتر چای بخش اعظم آن نگرانی‌ها را برطرف می­کند. بعد  مثبت این امر این است که با افزایش دقت در آماده سازی محصول نهایی جذب مشتریان جدید و بیشتر راحت تر صورت خواهد گرفت.

 • محدوده قیمت دستگاه سورتر چای

معمولا قیمت دستگاه سورتر چای تخصصی هستند و دارای تجهیزات زیادی می­باشند. همین امر باعث می­شود که قیمت دستگاه سورتر چای به نسبت بالا باشد. در حال حاضر رنج قیمت برای دستگاه سورتر چای بر اساس تعداد کانال و میزان سورتینگ روزانه آن از 100 تا 300 میلیون متغیر است.

 • نکات پیش از خرید دستگاه سورتر چای

کسانی که تصمیم به خرید یک دستگاه سورتر چای دارند باید قبل از خرید دستگاه به نکاتی مهمی‌توجه کنند. هر دستگاه باید بر اساس میزان نیازی که وجود دارد، خریداری شود. به این معنی که ابتدا باید برآورد شود چه مقدار چای به صورت روزانه باید سورتینگ شود. سپس بر اساس آن، دستگاهی با ظرفیت مناسب تهیه شود. برخی از تولیدکنندگان به دنبال خرید دستگاهی هستند که قیمت ارزانتری داشته باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که هر چه دقت و کارایی دستگاه سورتر چای بیشتر باشد، به نسبت قیمت گرانتری نیز خواهد داشت. بنابراین باید افراد بدانند که از دستگاه سورتر چای چه انتظاری دارند. سپس بر اساس مشخصات دستگاه شامل ظرفیت دستگاه و تعداد کانال­های آن، توان دستگاه، میزان هوای مصرفی و وزن خالص بهترین انتخاب را بر اساس قیمت داشته باشند.

خلاصه

سورتر چای نام دستگاهی است که عمل سورتینگ چای را انجام می­دهد. سورتینگ به معنای درجه بندی و طبقه بندی محصول بر اساس پارامترهای مختلف ظاهری است. علاوه بر آن زمانیکه برداشت چای انجام می­شود، همراه با آن بسیاری از ضایعات دیگر مانند چوب و یا حتی حشرات وجود دارند. سیستم سورتینگ که توسط دستگاه سورتر چای انجام می­شود، می­تواند به حذف این ضایعات و رسیدن به یک محصول تمیز کمک کند. چای­ها با توجه به اندازه ، شکل ، وزن مخصوص و خصوصیات سطح ذرات طبقه بندی می‌شوند. دستگاه کالر سورتر چای کارش جداسازی براساس تفکیک رنگ و سایز بندی است که عمدتا کارش جداسازی بر اساس رنگ سبز و سیاه می‌باشد. سورتر چای که کالر سورتینگ چای نیز نامیده میشود، یک سورتر اپتیک یا چشمی‌دارای ظرفیتهای مختلفی بوده و برای 1 تا 100 تن چای در بازار موجود است. سورتینگ چای به وسیله ماشین سورتر چای می­تواند به مدیریت زمان و افزایش بهره وری تولیدکننده کمک شایانی کند. با استفاده از دستگاه سورتر افزایش سرعت در کار می­تواند به کاهش هزینه‌های اضافی تولید برای تولید کننده بیانجامد. اگرچه هزینه پیش فرض برای خرید هر قطعه اتوماسیون دستگاه ممکن است زیاد باشد و باید توسط دستگاه‌های سورتر چای به علت دقت بالایی که دارند، تخصصی عمل می­کنند. در نتیجه کیفیت محصول خارجی بسیار بهتر بوده و محصول آماده شده به شکل مناسبتری به دست مصرف کننده برسد. اغلب خطای انسانی نقش مهمی‌در بسیاری از مشکلاتی که در یک مرکز تولید رخ می‌دهد، ایفا می­کند و استفاده از سیستم­های سورتر چای بخش اعظم آن نگرانی‌ها را برطرف می­کند. معمولا قیمت دستگاه سورتر چای تخصصی هستند و دارای تجهیزات زیادی می­باشند. همین امر باعث می­شود که قیمت دستگاه سورتر چای به نسبت بالا باشد. کسانی که تصمیم به خرید یک دستگاه سورتر چای دارند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید