برنج هدر

کاربرد کالر سورتر برنج

دستگاه سورتینگ برنج که به آن کالر سورتر برنج (Color Sorter) نیز می گویند، یک دستگاه مجهز شده به فناوری هوش مصنوعی برای جداسازی انواع ضایعات برنج، با هدف دستیابی به رنگ و بافت یکنواخت است. این کار به افزایش کیفیت برنج و سلامت غذایی منتهی می شود.  عملیات سورتینگ با اسکن دانه به دانه بار برنج توسط یک دوربین بسیار پر سرعت و خارج کردن ناخالصی ها (سنگریزه، اجسام فلزی و …) آغاز می شود. سپس دانه های دارای کیفیت پایین (برنج قهوه ای، خالدار یا زرد، شکم سفید و برنج شکسته) توسط فشار پنوماتیک، از بار خارج می شوند. در مقاله سورت انواع برنج  اطلاعات بیشتری در این زمینه می‌توانید دریافت کنید. مزایای دستگاه سورتینگ برنج را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

کیفیت

ماشین‌های سورتر برنج باعث افزایش کیفیت محصولات غذایی شده اند. به نحوی که تولیدکنندگان می توانند به راحتی کیفیت محصولات را رصد کرده و با خیالی آسوده در بازار عرضه کنند.

کنترل

سازندگان می توانند با اعمال کنترل اضافی در ورودی دستگاه سورتر برنج، به راحتی کیفیت محصولات خروجی را بر اساس میزان اختلاف رنگ و بافت کنترل، و در دسته بندی های مختلف مرتب کنند.

سرعت

دستگاه سورترینگ برنج کاملا اتوماتیک بوده و بررسی کیفیت محصولات با سرعتی بالا و بی وقفه انجام میگیرد. در حقیقت دستگاه با از بین بردن اثرات انسانی مانند خستگی، روند تضمین کیفیت را سرعت می بخشد.

نیروی کار

ماشین آلات خودکار هزینه های نیروی کار و مشکلات مدیریت را کاهش می دهد. همچنین خطای حین کار که عمدتا شامل خطاهای انسانی است را تا حد زیادی کاهش می دهد.

برای مشاهده‌ی دستگاه‌های سورتینگ برنج کلیک کنید.

انواع برنج‌ سورت‌شده و ضایعات بعد از سورت

سورت برنج چسبناک

11

سورت برنج قرمز

44

سورت برنج بسمتی

22

سورت برنج پارابویل

33

سورت برنج خام

88

سورت تفکیک برنج زرد، سفید و شکسته

77

دسته بندی برنج ها بر اساس شکل و نوع ضایعات

برنج های خارجی

 • نیمه سفید(پوست کنده)، انواع برنج های هندی، پاکستانی، تایلندی، و ارقام پرمحصول شفاف
 • ارقام پرمحصول: فجر، شیرودی
انواع ضایعات و نحوه سورت
 • دانه های خالدار(زرد)، زرد کمرنگ، سفیدک، شیری، سنگریزه، ضایعات تیره رنگ

برنج های رنگی

 • پارابویل، برنج قهوه ای
 • ارقام پرمحصول: فجر، شیرودی
انواع ضایعات و نحوه سورت
 • دانه های قهوه ای تیره، سنگ، دانه های قرمز، دانه های سبز(نارس)، شلتوک

برنج های گرد

 • ارقام عنبربو
انواع ضایعات و نحوه سورت
 • دانه های خالدار(زرد)، ، دانه های قهوه ای، سنگ

برنج های دانه بلند سفید

 • ارقام کیفی: هاشمی، طارم، صدری، علی کاظمی
 • ارقام پرمحصول: فجر، شیرودی
انواع ضایعات و نحوه سورت
 • دانه های خالدار(زرد)، شکم سفید(سفیدک)(Chalky) ، دانه های قهوه ای، سنگ

نکات مهم در خرید سورتر برنج

ظرفیت تناژ

ابتدا باید میزان تولید و میزان ناخالصی ورودی کالر سورتر را معین نماید . توجه داشته باشید که سورتر برنج یک کالای سرمایه ای است کارایی که مدل خوب و دارای کیفیت آن نیز در بازار دست دوم این محصول خرید و فروش می گرددلذا تولید کنندگان باید برنامه های توسعه خود را نیز در هنگام خرید در نظر بگیرند و نوع دستگاه را متناسب با آن انتخاب نمایند.

نصب و راه اندازی

شرکت ارائه دهنده کالر سورتر بایست جهت نصب دستگاه آموزش های مناسب را دیده و دارای گواهینامه نصب دستگاه باشد نصب دستگاه توسط افراد غیر متخصص و یا کم آشنا خسارات جبران ناپذیری به صاحب کار وارد می voآورند.

پایداری عملکرد

مهمترین معیار کیفیت عملکرد دستگاه، خالص بودن برنج خروجی از ضایعات تعریف شده است. معیار دوم خالص بودن ضایعات است، به این معنی که حداقل دانه های سالم در ضایعات وجود داشته باشد.

 در ابتدا بسیاری از کالر سورتر ها مخصوصا در حوزه برنج مشابه هم به نظر می رسند و عملکرد کیفی آن توسط کاربران جدید قابل تشخیص نیست اما پس از گذشت چندی از نصب عملکرد دستگاه دچار افت شدیدی شده و دائما از تنظیم خارج می گردد. این مساله باعث می شود مصرف کننده دستگاه چندین برابر مبلغی را که در خرید دستگاه کم کیفیت صرفه جویی نموده است، بابت خسارت عملکرد ضعیف آن پرداخت نماید و ضمن خسارت مالی دچار کاهش اعتبار صنفی نیز می شود.

میزان محصول خوب در ناخالصی ها

توجه به این نکته ضروری است که همیشه مقداری از محصول خوب در ضایعات وجود دارد لیکن مقدار آن نباید به حدی باشد که صاحب کالا دچار خسارت گردد. در کالر سورتر خوب میزان برنج خوب در ناخالصی حداقل می باشد این پارامتر در سورتر های ضعیف به شدت بالا می باشد

گارانتی و خدمات پس از فروش

با توجه به اینکه دستگاه کالر سورتر برنج یک کالای سرمایه ای است هیچ عقل سلیمی حاضر به تهیه یک دستگاه بدون گارانتی و پشتوانه خدماتی خوب نخواهد بود. عدم انتخاب شرکت مناسب هزینه هنگفتی در عملکرد با خطا یا عدم عدم کارکرد سیستم در فصل کاری را در پی دارد.

برند دستگاه

شرکتها بزرگ با ایجاد برند خود را معرفی می کنند و برای حفظ برند خود بهترین خدمات و محصولات را ارائه می دهند. در محصولات پیچیده و با تکنولوژی بالا (High Tech)، ارزیابی و تشخیص کیفیت محصولات یک کار تخصصی است. لذا برای تضمین کیفیت محصول خریداری شده می توان به برند هایی که خود را اثبات کرده اند و شرکت های بزرگی که این برند ها را ارائه می دهند اعتماد نمود.

سورتر برنج

سایر دستگاه سورتینگ برنج

ویژگی ها

 • سرعت حدود 50 دور بر دقیقه (الواتور های معمول بین 100 تا 140 دور بر دقیقه هستند)
 • کاهش شکست برنج
 • تمیزی محیط
 • کاهش استهلاک دستگاه
 • قدرت زیاد در انتقال مواد (عدم قفل شدن دستگاه هنگام ورود زیاد مواد)
 • دسترسی به تمام بخش های دستگاه
 • کشش یکنواخت تسمه الواتور (افزایش عمر تسمه)

بالابر سرعت پایین به همراه موتور گیربکس

بالابر برای جابجایی برنج به عنوان گلوگاه از مکانی به مکان دیگر و از دستگاهی به دستگاه دیگر در خط شالیکوبی و سورتینگ  مورد استفاده قرار میگیرد .این بالابر ها دارای کاسه های مختلفی می باشند که بر روی تسمه ای قرار گرفته و از ورودی پایین بالابر، دانه های برنج داخل کاسه ها ریخته شده و از خروجی بالای آنها به ورودی و هاپر دستگاه دیگری که در خط قرار گرفته ریخته می شوند.

balabar 1
balabar 3
balabar 2

بوجاری( الک) در دو مدل 4 و 5 طبقه

دستگاه بوجاری و الک برای جداسازی ضایعاتی مثل قلوه،سنگ،گرد و خاک و … بر اساس سایز و اندازه از برنج مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین از این دستگاه  برای جدا سازی نیم دانه از برنج سالم هم استفاده می گردد که میتواند در خط سورتینگ قبل یا بعد از دستگاه سورتر قرار بگیرد.

ابعاد(میلی متر) توان (کیلو وات) ظرفیت (تن بر ساعت)
1690*1460*1410 1.5 3.5 – 4.5
bastebandi1 copy

صافی های با ورق پانچ

 1. دوام بالا
 2. دقت خوب
 3. تعمیر و نگهداری راحت و کم هزینه

محیط بسته

 1. عدم پخش گرد و غبار در محیط
 2. تضمین تمیزی محصولات
 3. محل تعبیه تهویه هوا
bastebandi3 copy
bastebandi3 copy 2
bastebandi3 copy
bastebandi2 copy

دستگاه خشک کن ایستاده مدرن

این دستگاه دارای قابلیت جابجایی می باشد و برای خشک کردن شالی برنج مورد استفاده قرار می گیرد.این دستگاه  در سه ظرفیت 20،10 و 30 تن ارائه می گردد و در مقایسه با خشک کن های سنتی خوابیده، شالی برنج را در زمان کم و نزدیک به 10 الی 12 ساعت و بصورت یکنواخت خشک می کند.از این دستگاه همچنین می توان به عنوان پیش خشک کن در زمان فصل کار که کارخانه های برنجکوبی با حجم زیادی شالی برای خشک کردن مواجه می شوند استفاده کرد تا میزان رطوبت شالی را به 12 درصد رسانده تا بتوان آن را تا زمان برنجکوبی، انبار کرد و مانع خراب شدن شالی می شود.

1a copy

ویژگی ها

 1. عملکرد بالا و مصرف انرژی کم (سوخت این دستگاه می تواند سوخت جامد،گازوئیل و حتی گاز شهری باشد.)
 2. نحوه ورود شالی به خشک کن،گردش شالی در داخل مخزن خشک کن و همینطور خروج شالی از خشک کن بوسیله ماردون های مارپیچ انجام می شود.
 3. جداسازی گرد و غبار، خاک و خاشاک، گل و ریشک از شالی
 4. خشک کردن یکنواخت شالی در اثر گردش شالی داخل خشک کن
 5. پرتابل بودن و قابلیت جابجایی خشک کن
 6. تضمین کیفیت شالی
5a copy
3a copy
16a

تک هاپر

√ دارای یک هاپر توزین
√ برق ورودی سه فاز که در صورت درخواست امکان اتصال با برق تک فاز را هم دارد.
√ دستگاه دوخت اتوماتیک
√ مکانیزم بالا و پایین برنده نوار نقاله
√ قابلیت تنظیم دور سرعت و تغییر جهت حرکت نوار نقاله بوسیله اینورتر
√ قابلیت تنظیم پرکنی در محدوده وزنی مذکور در جدول توسط اپراتور
√ قابلیت کیسه شمار در پنل کاربری
√ دارای رنگ کوره ای بدنه
√ قسمت در تماس با برنج از جنس استنلس استیل

بیشتر بدانید
Annotation 2020-08-01 203430

دو هاپر

√ دارای دو هاپر توزین
√ برق ورودی سه فاز که در صورت درخواست امکان اتصال با برق تک فاز را هم دارد.
√ دستگاه دوخت اتوماتیک
√ مکانیزم بالا و پایین برنده نوار نقاله
√ قابلیت تنظیم دور سرعت و تغییر جهت حرکت نوار نقاله بوسیله اینورتر
√ قابلیت تنظیم پرکنی در محدوده وزنی مذکور در جدول توسط اپراتور
√ قابلیت کیسه شمار در پنل کاربری
√ دارای رنگ کوره ای بدنه
√ قسمت در تماس با برنج از جنس استنلس استیل

بیشتر بدانید
bastebandi

کارشناسان ما پاسخگوی پرسش‌های شما هستند.

« پرسش‌های پرتکرار »

 • تفاوت‌های سورترهای برنج چیست ؟

  تفاوت سورترهای برنج  در میزان خروجی و عملکرد نهایی دستگاه و طول عمر آن میباشد و اینکه با توجه به ارزشمند بودن برنج  هرچه در پایان کار ضایعات برنج کمتری داشته باشد نشان از دقت بالای دستگاه است و همچنین کیفیت نرم افزار و پردازشگر در خروجی دستگاه بسیار تاثیر گذار میباشد . نرم افزار هوشمند تر ، اجکتورهای دقیق و دوربین هایی با حساسیت بالا میتواند بازدهی بالاتری را نسبت به دستگاههای مشابه ارائه دهد .

 • سورترهای شما ساخت کدام کشور است و با چه برندی؟

  شرکت پند تک نمایندگی رسمی دستگاههای سورتر با برند  میر  MEYER  میباشد  که سورتر میر  جز 5 شرکت بزرگ تولیدکننده سورتر میباشد که به 110 کشور دنیا صادرات انجام میدهد

 • جدیدترین دستگاه ارائه شده توسط شرکت meyer چه مدلی است ؟

  دستگاه های سری گلوبال (global) جدیدترین سری ارائه شده از محصولات کالر سورتر شرکت میر (meyer) میباشد که تولید آن از سال 2019 آغاز شده و  تغییرات محسوسی در کیفیت سورت ، کاهش ضایعات و دقت بیشتر دستگاه اعمال شده است . پردازشگر نسل پنجم و نرم افزار هوشمندتر و کاربردی تر از مشخصات دستگاههای نسل جدید گلوبال میباشد .

 • زبان دستگاه کالر سورتر برنج چیست؟ آیا انگلیسی است؟

  زبان دستگاه های شرکت پندتک فارسی می باشد.

 • چگونه می توانم از خدمات مناسب شرکت در دوره پس از گارانتی بهره کافی را ببرم؟

  شرکت سالانه 2 بار خدمات دوره ای ارائه می کند و برای مشتریانی که دوره گارانتی دستگاه آنها به پایان رسیده امکان عقد قرارداد خدماتی سالیانه را قرار داده و بدون اینکه مشتری درخواست نماید از دستگاه بازدید شده و سرویس لازم ارائه می گردد.

 • برای نصب سورتر برنج به چه فضایی نیاز داریم؟

  مهمترین عامل ارتفاع محل نصب می باشد، که بسته به نوع دستگاه متفاوت است. ارتفاع مورد نیاز عموما حدود 6.5 متر می باشد اما در صورتیکه ارتفاع محل نصب کمتر باشد شرکت طرحهای ویژه نصب در ارتفاع کمتر را نیز دارد و در اختیار مشتریان قرار می دهد.

 • آیا شرکت پندتک برای جانمایی دستگاه کارشناس سورتر برنج اعزام می کند ؟

  بله ، شرکت قبل از نصب سورتر از محل بازدید نموده و نقشه جانمایی دستگاه را با مشورت و آشنایی با محدودیت های مشتری تهیه و به وی ارائه می نماید و پس از تایید نقشه جانمایی دستگاه عملیات نصب سورتر را آغاز می نماید.

 • مدت زمان نصب دستگاه کالر سورتر برنج چه قدر طول می کشد؟

  : با توجه به اینکه تمام قطعات و لوازم مورد نیاز از قبل در کارخانه شرکت پندتک تهیه و ساخته می شود، در صورت آماده بودن زیرساخت ها در محل نصب،  نصب دستگاه سورتر در کمتر از 4 روز انجام می شود.

 • آیا شرکت کنترل توزین پند(پندتک) قطعات جانبی مورد نیاز جهت نصب سورتر را نیز تامین می کند ؟

  بله شرکت تمام اقلام مورد نیاز نظیر بالابرهای سورتر، شاسی اصلی، راه پله قیف های خروجی ،تابلو برق سورتر و کمپرسور اسکرو اینورتر دار و … را که جهت نصب دستگاه سورتر برنج مورد نیاز است در زمان عقد قرارداد به مشتری ارائه نموده و در صورت توافق مشتری عرضه می نماید.

 • آیا کیفیت کمپرسور در عملکرد سورتر تاثیر دارد؟

  بله به شدت موثر است عدم استفاده از کمپرسور با کیفیت و مطلوب باعث کاهش عملکرد سورتر برنج شده و همجنین مصرف برق مشتری را افزایش می دهد.

 • کیفیت دستگاه بالابر سورتینگ برنج چه میزان تاثیر دارد؟

   به دلیل گردش برنج در سورتر، کیفیت بالابر های استفاده شده بسیار مهم است. لذا استفاده از بالابرهای با کیفیت و دور پایین بسیار توصیه می شود که شکست برنج را به شدت کاهش می دهد.

 • آیا امکان سورت پلاستیک و شیشه با دستگاه کالر سورتر برنج وجود دارد؟

  بله ، مدل های نسل پنجم کالر سورتر به مانند کالر سورتر فونیکس (Phoenix) و کالر سورتر مدل دریم (Dream Rice Color Sorter) شرکت میر Meyer قابلیت این اقلام را دارد.

 • آیا می توان با کالر سورتر شلتوک ، جو(Paddy) را سورت نمود؟

  بله ، مدل های ارائه شده توسط شرکت پندتک (Pandtec) این قابلیت را دارد.

 • آیا دستگاه سورتر برنج قابلیت جداسازی بر اساس سایز برنج را دارد؟

  بله ، اما استفاده از دستگاه کالر سورتر به عنوان الک و یا بوجاری توصیه نمی شود زیرا راندمان کار را کاهش می دهد و این کار با هزینه کمتر توسط دستگاه الک برنج قابل انجام است.

 • آیا کارکرد و تنظیم کالر سورتر سخت است؟

  شرکت پندتک علاوه بر آموزش اپراتور دستگاه سورتر در کارخانه مشتری به طور مرتب دوره های آموزشی برگزار می کند و به کارآموزان گواهینامه اپراتوری تقدیم می کنند.شرکت در این دوره ها باعث یادگیری و کاملتر مشتریان می گردد.