برنج, سورتر, مقالات عمومی

سورت یا جداسازی انواع برنج

1592278379326301

انواع برنج زرد؟

جداسازی انواع برنج یکی از مهم‌ترین چالش‌های صنعت برنج است.

تحقیقات نشان می‌دهد در بازار ایران سه نوع برنج زرد رنگ وجود دارد، نوع اول، برنج سبوس دار و یا برنج قهوه‌ای می‌باشد که این برنج به‌علت خواص و کیفیت بالا به لحاظ رژیم غذایی تقریباً قیمت بالاتری نسبت به برنج معمولی دارد.

نوع دوم  برنج دودی و نوع سوم برنج خالدار است که این برنج بر اثر دیر رسیدن شالی به خشک‌کن رنگ برنج زرد شده  و بوی نم می‌گیرد. به همین دلیل ارزش برنج نیز پایین می‌آید.

در این مقاله که برگرفته شده از مقاله ” Crazy for rice:How to remove light yellow rice”  می‌باشد، سعی داریم، تا با روش جداسازی این برنج زرد  لیمویی رنگ از برنج سالم آشنا شویم.

وقتی که برنج زرد روشن یا لیمویی میشود بنظر میرسد که به کپک آلوده شده است که برای سلامتی افراد مضر خواهد بود.

از آنجایی که کیفیت برنج ممکن است تحت تأثیر عوامل زیادی قرار گیرد ،عمده فروشان و مصرف کنندگان برنج حساسیت ویژه ای نسبت به این نوع برنج دارند. امروزه به دلیل افزایش آگاهی از ایمنی مواد غذایی ، مصرف کنندگان نمیتوانند برنج کپک زده، برنج زرد یا لیمویی  را بپذیرند.

بنابراین ، درهمه کارخانه های برنج ، حذف برنج زرد یک امر ضروری است.

 

سورت برنج زرد روشن

شاید برای شما جالب باشد که بدانید برنج زرد معمولی را می توان توسط دستگاه‌های کالر سورتر رایج حذف کرد. اما برنج زرد روشن که تفاوت کمی در رنگ با برنج سفید دارد ، چالش بزرگی برای بسیاری از کارخانه های تولید برنج است.

بنابراین ، برای همه کارخانه های برنج ، حذف برنج زرد یک امر ضروری و چالش‌برانگیز است.

 

راهکار مؤثر برای سورت برنج لیمویی چیست؟

شرکت میر به‌تازگی از سورترهای مدل جدید خود برای حذف این نوع برنج رونمایی کرد. این سورترها به سیستم طیف روشنایی کامل مجهز هستند.  این دستگاه ها با قابلیت جداکردن برنج زرد روشن یا لیمویی طراحی شده‌اند.

 

سیستم روشنایی طیف کامل، چشم‌تیزبین برای شناسایی برنج لیمویی!

 

اگر بخواهیم کمی تخصصی به این توانایی منحصر به فرد شرکت Meyer نگاه کنیم، باید با سیستم روشنایی کامل آشنا شویم.  LED سفید + LED آبی باعث می شود که طیف منبع نوری دستگاه سورتر از جنبه رنگ بی نهایت به طیف نور خورشید نزدیک شود ، در نتیجه توانایی تشخیص رنگ منبع نور بسیار بهبود می یابد.

 

 

چرا سیستم روشنایی طیف کامل؟

نمودار عملکرد سیستم جدید سورترهای میر

بسیاری از مدیران کارخانه های تولید برنج معتقدند که حذف برنج زرد روشن در هنگام عصر دشوار است زیرا  قدرت تشخیص تفاوت رنگ درچشم انسان کاهش میابد مگر اینکه در زیر نور خورشید باشد.

ما به طور کلی از شاخص تفسیر و شناسایی Ra برای تعریف توانایی ارائه رنگ منبع نور استفاده می کنیم. هرچه این شاخص تفسیر و شناسایی بالاتر باشد ، توانایی تفسیر و شناسایی رنگ قویتر است. شاخص تفسیر و شناسایی رنگی برای نور خورشید Ra = 100 است و شاخص تفسیر و شناسایی رنگی LED های سفید که توسط سورترهای رنگی رایج استفاده می شود از 90 بیشتر نخواهد بود. در مقایسه با نور خورشید ، طیف LED سفید دارای نقایص آشکاری است. در این طیف ، تفکیک برنج زرد روشن از برنج سفید دشوار است.

 

سیستم روشنایی طیف کامل میر شاخص تفسیر و شناسایی رنگ را در سورترهای سنتی برای تشخیص  رنگ زرد روشن از 90> Ra>85  به   Ra> 98 ، که بی نهایت نزدیک به نور روز است ، بهبود بخشیده است. در شرایط روشنایی با طیف کامل ، تضاد بین برنج زرد بسیار سبک و برنج سفید بسیار بیشتر از شرایط نور معمولی است. حتی یک زرد بسیار روشن که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست با یک نگاه قابل مشاهده میشود.

 

ارتقای سیستم روشنایی دستگاه ، علاوه برمجموعه اطلاعات جامع دوربین های چهارگانه ، سیستم شناسایی و تفکیک دقیق ریز دانه ها  و برنج زرد روشن را آسان می کند.

 

 

سورترهای Meyer تنها سورترهایی هستند که قابلیت جداسازی برنج زرد را دارا هستند!

در بازار ایران چه دستگاه‌هایی قابلیت جداسازی برنج لیمویی را دارند؟

باتوجه به تحقیقات انجام شده، هیچ یک از برندهای سورتر موجود در بازار ایران به غیر از برند خوش‌نام Meyer قدرت و توانایی شناسایی این نوع برنج را ندارند پس اگر شما هم به کیفیت محصولات و برند خود اهمیت می‌دهید و با این نوع برنج‌ها سر و کار دارید بهتر است نگاه ویژه‌ایی به این برند برای خرید دستگاه سورتر خود داشته باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با سوترینگ برنج به لینک زیر مراجعه فرمایید کلیک کنید. 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید