سورتر

آشنایی با سورتر برنج

در این مقاله در مورد سورتر برنج و فرآیند سورتینگ برنج صحبت خواهیم کرد. مطالبی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت شامل موارد زیر است، برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه‌ی محصولات گروه صنعتی پندتک در حوزه‌ی کالر سورتینگ برنج به این لینک مراجعه فرمایید.

 • تعریف سورتر برنج
 • انواع سورتر برنج
 • پارامترهای مهم در سورتینگ برنج
 • مزایای استفاده از سورتر برنج
 • محدوده قیمت سورترهای برنج
 • نکات مهم در خرید سورتر برنج

 

برنج یکی از انواع غلات بوده که در سرتاسر جهان جزو یکی از اصلی ترین اقلام غذایی محسوب می­شود. بر طبق گزارشهای منتشر شده برنج جزو 3 محصول با بیشترین میزان تولید جهانی بوده و بیش از 20 درصد کالری روزانه بشر توسط برنج تامین می­شود. در حال حاضر بیش از 5/3 میلیارد از جمعیت جهان از آن استفاده می­کنند. از مهمترین ارقام ایرانی برنج میتوان ارقام  طارم ، چرام ، دابو ، صدری (انواع دم سیاه، دم زرد، دم سرخ) ، بینام ، علی کاظمی و … را نام برد.

امروزه مصرف کنندگان محصولات گوناگون از جمله برنج تمایل دارند محصولی با کیفیت مناسب از لحاظ مرغوبیت و ویژگیهای ظاهری مانند سایز، رنگ، وزن و … خریداری کنند. بنابراین تولیدکنندگان بر آن شده اند که با استفاده از تکنولوژی به عرضه محصولی دلخواه و متناسب با ذائقه مصرف کننده بپردازند. یکی از این تکنولوژیهای مهم و پرکاربرد دستگاههای سورتر محصولات مختلف است. به عملی که این دستگاه انجام می­دهد، سورتینگ گفته می­شود. در اصطلاح به درجه بندی و تفکیک یک محصول بر اساس معیارهای مختلف سورتینگ آن محصول گفته می­شود. فرایند سورتینگ در عرصه کشاورزی بسیار رواج داشته و امکان دست یافتن به یک محصول سالم و عاری از هر گونه ناخالصی به همراه ویژگیهای ظاهری مناسب را ممکن می­کند. به منظور صادرات برنج و ارزآوری برای کشور مرغوب برنج نیز از اهمیت بالایی برخورداراست .بنابراین استفاده از تکنولوژیهای مدرن سورتینگ برنج در کارخانجات ضروری به نظر می­رسد.

تعریف سورتر برنج (دستگاه سورتینگ برنج)

سورتر برنج نام دستگاهی است که عمل سورتینگ برنج را انجام می­دهد. این دستگاه سورتر عمل جداسازی برنج را به طور اتوماتیک و با دقت بالا و سرعت زیاد انجام می دهد. این دستگاه در سالهای اخیر وارد ایران شده است. ضایعات برنج یکی از مهمترین دغدغه­های برنج کاران محسوب می­شود. در کارخانجاتی که به صورت سنتی به شالیکوبی برنج می پردازند، حدود 20 درصد شلتوک برنج به شکل ضایعات دور ریخته می­شود. از طرفی دیگر، در طی تبدیل به برنج سفید، بخش زیادی از برنج خرد شده و به شکل برنج نیم دانه در می­آید. امروزه با استفاده از دستگاه سورتر برنج می­توان تمام ضایعات شامل برنج­هایی با رنگ کدر و نامطلوب، انواع حشرات از جمله شپش، سنگریزه، خس و خاشاک، یولاف، دانه های کدر و سیاه و هر گونه ضایعات دیگر را حذف کرده و آن را به بهترین شکل ممکن برای عرضه در بازار آماده می­شود. برنج­های سورت شده توسط دستگاه سورتر برنج دیگر نیازی به پاک کردن توسط مصرف کننده نخواهند داشت. باید توجه داشت که در تولید و بسته بندی برنج در مرحله نخست از یک دستگاه بوجاری استفاده می­شود. این دستگاه 70 الی 80 درصد برنج را پاک می­کند.  ظرفیت این دستگاه باید حداقل 1 تن باشد که خط سورتینگ برنج با سرعت بالایی انجام شود.

سورتر برنج

پارامترهای مهم در سورتینگ برنج

سورتینگ برنج توسط دستگاه سورتر بر اساس یکسری از فاکتورها صورت می­گیرد که هر یک به تنهایی در کیفیت و مطلوبیت برنج ارائه شده مهم می­باشند. در اینجا این فاکتورها را بیان می­کنیم.

 • طول برنج

طول یکی از شاخص­ترین تفاوت­های میان برنج­های مختلف است. در دسته بندی برنج­ها بر اساس طول سه نوع برنج کوتاه قد (گاهی با برنج دانه متوسط اشتباه گرفته می­شود، اما تنوع بیشتری نسبت به آن دارد. مانند برنج سوشی ) متوسط قد ( قد دانه­­ها حدود 3-2 برابر بیشتر از عرض بوده و خیس کردن آن قبل از پخت برای جویدن بهتر است) بلند قد (دانه­ ها تقریبا 5-4 برابر بیشتر از عرض آن است و پس از پخته شدن نباید به هم زده شوند) وجود دارد. دستگاه هوشمند سورتر برنج با استفاده از طیف نوری که به آن داده می­شود، دانه­های برنج را با دقت زیاد بر اساس طول دسته بندی می­کند. اینکار بر اساس طیف مشخصی از نور است که هر دانه تابیده شده و سپس توسط الگوریتم­های پردازش تصویر طول دانه ها آنالیز شده و تفکیک صورت می­گیرد.

 • قطر برنج

برنج­ها علاوه بر داشتن طول متفاوت قطر متفاوتی نیز دارند. بر این اساس برنج­ها به دو دسته گرد و سایر تقسیم می­شوند. درجه گرد بودن دانه برنج بر اساس نسبت قطر به طول دانه به دست می­آید. هر چه قدر این نسبت بزرگتر باشد، میزان گردی دانه برنج نیز بیشتر می­شود. دستگاه سورتر برنج می­تواند دارای قابلیت سورتینگ دانه های برنج بر اساس قطر آنها باشد.

 • کامل بودن یا نیم دانه بودن برنج

گاهی در حین عمل فرآوری برنج، برخی از دانه های سالم برنج شکسته شده  که به آنها برنج نیم دانه گفته می­شود. بنابراین برنج نیم دانه از نظر طعم با برنج سالم تفاوتی ندارد. دستگاه سورتر برنج این امکان را دارد که بر اساس ویژگی­های دانه برنج سالم که به آن داده می­شود، برنج سالم را از دانه شکسته شده برنج جداسازی کند. اساس این کار مشخص شدن تفاوت در شکل دانه ها بوده که توسط طیف مرئی و نامرئی دستگاه سورتر برنج صورت می­گیرد. به این ترتیب دانه های شکسته برنج از چرخه تولید خارج می­شوند.

برنج نیم دانه

 • رنگ برنج

برنج­ها می­توانند رنگ­های مختلفی داشته باشند. بر این اساس برنج­ها به انواع قهوه ای (آسیاب نشده و دارای مقادیر بالای فیبر و پروتئین)، قرمز (غنی از آنتوسیانین و مواد مغذی) ، سفید ( به دلیل آسیاب شدن مواد مغذی کمتری دارد) و سیاه (سرشار از آنتوسیانین و مواد مغذی است و بسیار کمیاب است) تقسیم بندی می­شوند. دستگاه­های سورتر برنج می­توانند قابلیت این را داشته باشند که دانه های برنج را بر اساس هر گروه رنگی تفکیک و دسته بندی کنند. اساس کار به این صورت است که بر اساس طول موج رنگی مشخصی که به دستگاه داده می­شود، دانه ها طیف مشخص رنگی را جذب و بازتاب می­کنند. سپس تصاویر پردازش شده و رنگ برنج تشخیص داده می­شود.

رنگ برنج : یکی از پارامترهای مهم در سورتینگ برنج

. انواع سورتر برنج

سورتر برنج به دو شکل خانگی و صنعتی در بازار وجود دارند. تفاوت میان این دو نوع دستگاه صرفا اندازه و در نتیجه قیمت آن است. دستگاه­های کوچکتر و ارزانتر تحت عنوان سورتر برنج مینی یا سورتر خانگی برنج عرضه می­شوند. دستگاه­های سورتر برنج صنعتی دارای 2 تا 7 کانال هستند و در بسیاری از کارخانجات برنج مورد استفاده قرار می­گیرند. مسلم است که با افزایش تعداد کانال­های دستگاه ، سرعت کار دستگاه نیز بالاتر خواهد رفت. اما از آنجاییکه دستگاه­های سورتر مینی قابلیت بوجاری و سورتینگ روزانه 3 تن برنج را دارا می­باشند، وجودشان در بیشتر کارخانجات تولید برنج کفایت می­کند.

دستگاه سورتینگ برنج از تکنولوژی CCD برای تفکیک نوری با دقت و وضوح بالا استفاده می­کند. این تکنولوژی مشابه آن چیزی است که در دوربین­های دیجیتال عکاسی وجود دارد. دستگاه سورتر برنج دارای یک چشم یا اپتیک است و می­تواند محصول را از نظر سایز و رنگ آنالیز کرده و سپس فرایند سورتینگ را انجام دهد. این دستگاه می­تواند از یک تا 7 کانال داشته باشد. در این دستگاه دو دوربین بسیار قوی در دو طرف هر کانال مستقر شده­اند.

دستگاه سورتر برنج

مزایای استفاده از دستگاه سورتر برنج

 • بالا رفتن میزان بازارپسندی برنج خالدار
 • بهبود عطر و طعم برنج
 • جداسازی برنج شکسته و نیم دانه از برنج سالم
 • افزایش قیمت برنج نیم دانه
 • امکان جداسازی برنج غیر هم تیپ گرده از طارم
 • افزایش یکنواختی برنج و سرعت کیسه گیری
 • جداسازی برنج آفت زده از سالم و در نتیجه افزایش مقاومت برنج در برابر آفت
 • نگهداری آسانتر برنج
 • افزایش امکان رقابت در بازارهای خارجی
 • کاهش هزینه با دستگاه سورتر برنج: افزایش سرعت در کار می­تواند به کاهش هزینه برای تولید کننده بیانجامد. اگرچه هزینه پیش فرض برای هر قطعه اتوماسیون همیشه باید توسط کارفرما قبل از خرید دستگاه ارزیابی شود، اما در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه­های اضافی خواهد شد.
 • افزایش دقت در کار و کاهش خطای انسانی با دستگاه سورتر برنج: دستگاه های سورتر برنج دارای دقت زیادی هستند و در نهایت محصول خروجی دارای کیفیت بالایی خواهد بود. اغلب در بسیاری از مشکلاتی که در یک مرکز تولید رخ می دهد، خطای انسانی نقش مهمی را ایفا می­کند و معرفی سیستم­های سورتر برنج بخش اعظم آن نگرانی ها را برطرف می­کند.
 • افزایش راندمان سورتر برنج: دستگاه­های سورتر برنج خودکار قادرند به طور مداوم حرکت تکراری را با همان استاندارد انجام دهند و به این ترتیب میزان آسیب­ها و حتی بدتر از آن حوادث را کاهش دهند.

محدوده قیمت دستگاه سورتر برنج

دستگاه­های سورتر برنج به علت تجهیزات زیادی که در آنها تعبیه شده است، از تکنولوژی بالایی برخوردار بوده و کاملا تخصصی عمل می­کنند. واضح است که به همین نسبت قیمت آنها نیز بالا خواهد بود. قیمت دستگاه های سورتینگ برنج که معمولا از چین وارد می­شوند، از حدود ۴۰۰۰۰ دلار آغاز می­شوند.  در حال حاضر محدوده قیمت برای دستگاه­های سورتر برنج 100 میلیون تا 700 میلیون تومان می­باشد.

نکات پیش از خرید دستگاه سورتر برنج

اگر قصد خرید یک دستگاه سورتر برنج مناسب را دارید، قبل از هر چیز باید اطلاعات به روز و دقیقی در مورد این دستگاه­ها بدست آورید. فراموش نکنید که صرف زمان و کسب اطلاعات بیشتر به منزله یک خرید مناسب­تر خواهد بود. نوع دستگاه اولین گزینه ای است که باید به آن توجه کنید. در دومین قدم باید بدانید که قرار است چه مقدار برنج در روز سورت شود و بر اساس آن دستگاه با ظرفیت مناسب تهیه شود. دستگاه سورتر برنج در دو نوع خانگی و صنعتی وجود دارد. بسته به هدف شما باید اندازه مناسبی از دستگاه تهیه شود. قیمت دستگاه گزینه دیگری است که باید به آن توجه شود. از طرفی باید دقت کنید که تمام مشخصه های دستگاه مورد نظر شما با قیمت آن همخوانی داشته باشد. از عواملی که بر روی قیمت دستگاه سورتر برنج تاثیرگذار هستند شامل ابعاد دستگاه، ظرفیت حجمی آن، مقدار انرژی مصرفی و ولتاژ دستگاه، تعداد کانال­های ورودی آن، نوع دوربین­های به کار رفته، سرعت دستگاه و … می­باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *