مقالات عمومی

برنج سفید یا قهوه‌ای، بهترین نوع برنج کدام است؟

بهترین نوع برنج

برنج سفید یا قهوه‌ای

در این مقاله درباره برنج قهوه ای و برنج سفید صحبت می کنیم ، اینکه کدام بهتر و سالم تره و برای کاهش وزن هم مناسبه؟ برنج سفید یا قهوه‌ای

نکته اول: هر دوی اونها حاوی کربوهیدرات با مقدار کمی پروتئین و فاقد چربی هستن. تفاوت اونها در اینه که برنج قهوه ای یک غله کامله و حاوی تمام مواد مغذی لازم مانند سبوس، جوانه و بافت مغذیه. اما برنج سفید فقط حاوی بافت مغذی یا همان آندوسپرمه. همچنین برنج سفید، کالری و کربوهیدرات بیشتری نسبت به برنج قهوه ای داره.

 

بهترین نوع برنج کدام است؟

خیلی از کارشناسان معتقدند برنج قهوه ای انتخاب سالم تریه. چون ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، فیبر و مواد معدنی بیشتری داره. 100 گرم برنج قهوه ای حدود 1.8 گرم فیبر داره، در حالی که 100 گرم برنج سفید 0.4 گرم فیبر داره. همچنین آرسنیک موجود در برنج قهوه ای ممکنه شانس ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش بده، اما منیزیم موجود در اون از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری می کنه و به کاهش سطح قند خون کمک می کنه.

اما وقتی صحبت از محافظت در برابر خطرات مربوط به بیماری های قلبی میشه، برنج قهوه ای یه برگ برنده داره. و اون داشتن یک ترکیب گیاهیه که به محافظت در برابر بیماری های قلبی کمک می کنه؛ لیگنان. ثابت شده که لیگنان میزان چربی خون، فشار خون  و احتمال التهاب در شریان ها را کاهش میده. تجزیه و تحلیلی که بر روی 45 تحقیق علمی انجام شد، نشون داد افرادی که برنج قهوه‌ای مصرف می‌کنند، 16 تا 21 درصد کمتر احتمال دارد که به مشکلات قلبی مبتلا شوند.

از سوی دیگه مصرف برنج قهوه ای می تواند به کاهش سطح LDL یا کلسترول بد در بدن کمک کنه. همچنین سطح HDL یا کلسترول خوب را افزایش میده. ثابت شده که برنج قهوه ای به افزایش سطح آنتی اکسیدان ها در خون شما کمک می کند. هر چه میزان آنتی اکسیدان ها بیشتر باشد، احتمال ابتلا به بیماری های مزمن عمده کمتر میشه.

حتی وقتی صحبت از کنترل وزن می شود، به نظر می رسد برنج قهوه ای یه مزیت محسوس داره. دانشمندا در تحقیقی بر که روی بیش از 29 هزار بزرگسال و 15 هزار کودک انجام شده، نتیجه گرفتند افرادی که غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای مصرف می‌کنند وزن بدنشان کمتر از افرادیه که غلات تصفیه شده مصرف می‌کنن. در تحقیقی جداگانه که بر روی 74 هزار زن در یک دوره 12 ساله انجام شد مشخص شد زنانی که برنج قهوه ای مصرف می کردند وزن کمتری نسبت به زنانی که از برنجهای دیگه استفاده میکردند داشتند.

به طور کلی برنج قهوه ای برتری محسوسی به برنج سفید داره. اما هر دو نوع برنج مزایای و معایب خودشون رو دارند  و مصرف اونها به حد نرمال برای سلامتی شما مفید خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید