برنج, خط شالیکوبی

خرید خط شالیکوبی مدرن؛ یک سرمایه گذاری مطمئن!

خط شالیکوبی مدرن

خرید خط مدرن شالیکوبی با کیفیت بالا می‌تواند به بالا رفتن کیفیت برنج تولید داخل و رقابت‌پذیری آن در عرصه بین‌الملل کمک کند. زیرا هر محصول خروجی در هر بخش از فرآیند شالیکوبی مثل برنج سالم، نیم دانه و سبوس دارای اهمیت و ارزش بالایی برای فروش در بازار صنایع غذایی است. به طور کلی، یک تن شلتوک برنج (شالی) بسته به کارایی خط شالیکوبی و نوع رقم شلتوک، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم برنج، نیم دانه و سبوس تولید می‌کند.

فرآیند شالیکوبی مدرن:

در فرآیند شالیکوبی، برنج سالم(كامل)، برنج نیم دانه، سبوس نرم و سبوس درشت (درجه ۲) به دست می‌آید. برنج سالم سورت و بسته‌بندی شده و برای مصرف خوراکی فروخته می‌شود. برنج نیم دانه هم به سه نوع تقسیم می‌شود: نیم دانه درشت (سرلاشه) برای مصرف خوراکی، نیم دانه متوسط برای مصرف خوراکی و تهیه آرد برنج و نیم دانه ریز یا دانه مرغی که برای خوراک دام استفاده می‌شود. در حالی که سبوس نیز ورودی بسیار مهمی برای تولید محصولات رژیمی مانند نان سبوس برنج است که برای کاهش کلسترول خون بسیار مفید می‌باشد.

از محصول شالیکوبی شده می‌توان مشتقاتی مانند برنج پف کرده، کیک برنجی، پودینگ برنج و غیره را نیز تهیه کرد. با این تفاسیری که گفته شد تقریباً تمام قسمت‌های شلتوک برنج مفید است و برنج دورریز و ضایعاتی ندارد.

میزان سرمایه‌گذاری لازم:

اکنون به فاکتور‌های مورد نیاز برای تخمین میزان سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌پردازیم. عوامل اساسی برای تعیین هزینه اولیه شامل ظرفیت تولید، نوع ماشین آلات، ساخت یا اجاره مکان نصب ماشین آلات(زیرساخت) و نیروی انسانی است.

بنابراین برای شروع این پروژه، برای رسیدن به یک برآورد کلی، نیاز به یک طرح تجاری (مطالعات امکان سنجی)، با هزینه‌یابی دقیق برای تمام ابعاد و جنبه‌های مرتبط با آن است.

شالیکوبی سرمایه مورد نیاز پایینی دارد و دانش فنی آن پیچیده نیست. ماشین آلات و تجهیزات را می‌توان از شرکت‌های ایرانی مانند پند تک که نمایندگی برند‌های معتبر جهانی را دارند تهیه کرد. این سرمایه‌گذاری بازگشت سرمایه کوتاه مدتی دارد.

در نهایت تشویق تولید بومی در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی از جمله برنج یکی از اتفاقات خوبی است که می‌تواند برای توسعه کشور بیفتد زیرا این سیاست فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد می‌کند و کیفیت غذا و محصولات غذایی را افزایش دهد.

در ادامه این مقاله به سؤالات رایج در این زمینه اعم از: «شالیکوبی چیست؟» ، «خط تبدیل برنج (خط شالیکوبی) شامل چه دستگاههایی است؟» ، «راهکارهای افزایش کیفیت شالیکوبی چیست؟» «فرآیند شالیکوبی چگونه است؟» و غیره پاسخ خواهیم داد.

درباره شالیکوبی:

شالیکوبی گامی مهم در فراوری برنج پس از برداشت آن از شالیزار است. هدف اساسی یک خط شالیکوبی برنج، حذف پوسته و لایه‌های سبوس و تولید برنج سفید و خوراکی است که به اندازه کافی سفید شده و عاری از ناخالصی باشد.

اکثر انواع شلتوک برنج از تقریباً ۲۰٪ پوسته، ۱۱٪ لایه‌های سبوس دار و ۶۹٪ آندوسپرم نشاسته‌ای تشکیل شده‌اند.

در یک فرآیند شالیکوبی‌ایده‌آل، بخش‌های زیر حاصل می‌شود: ۲۰٪ پوسته، ۱۰-۱۴٪ سبوس بسته به درجه تبدیل و ۶۶-۷۰٪ برنج سفید بسته به نوع و کیفیت شالیکوبی.

محصولات جانبی تبدیل برنج شامل؛ پوسته برنج، لایه‌های جوانه و سبوس برنج و شکسته‌های ریز می‌باشد.

خط تبدیل برنج (خط شالیکوبی) شامل چه دستگاههایی است؟

یک خط شالیکوبی بر دو قسمت جلویی و قسمت پشتی تقسیم می‌شود و بر حسب نیاز می تواند شامل دستگاه‌های زیر باشد:

۱- الک شالی

۲-سنگ گیر

۳-پوست کن

۴-سپراتور(پادیه)

۵-سفیدکن

۶-پولیشر

۷- سبوس خرد کن(دوکوب)

۸-ایرلاک

۹-الواتور (بالابر)

۱۰-فن (بلوئر)

۱۱- سیکلون

۱۲-فیلتر

۱۳-دستگاه کیسه پرکن برنج

لی‌اوت خط شالیکوبی مدرن

لی‌اوت خط شالیکوبی مدرن ( خط جلویی و خط پشتی)

فرآیند شالیکوبی:

به طور کلی خط شالیکوبی برنج می تواند یک فرآیند ساده یک یا دو مرحله ای یا یک فرآیند چند مرحله ای باشد.

شالیکوبی یک مرحله ای – حذف پوسته و سبوس در یک مرحله انجام می شود
شالیکوبی دو مرحله ای – برداشتن پوسته و برداشتن سبوس به طور جداگانه انجام می شود
شالیکوبی چند مرحله ای – می تواند در مصرف محلی روستا یا به صورت تجاری برای بازاریابی برنج انجام شود. در این روش برنج مراحل مختلف فرآوری را پشت سر می گذارد، مانند:
پیش تمیز کردن
پوسته‌گیری
جدایی شالی
سفید کننده یا پولیشر
درجه بندی و جداسازی برنج سفید
مخلوط کردن
پرداخت غبار
توزین

و…

فرآیند شالیکوبی مدرن پندتک

فرآیند شالیکوبی مدرن پندتک

راهکارهای افزایش کیفیت شالیکوبی:

بهترین کیفیت برنج در صورتی به دست می آید که کیفیت شلتوک خوب باشد و برنج به درستی آسیاب شود. برای بهبود کیفیت برنج باید عواملی مانند کیفیت شلتوک و تکنولوژی شالیکوبی را در نظر گرفت.

برای به دست آوردن محصول با کیفیت خوب:

۱-تبدیل شالی با رطوبت مناسب (MC):

رطوبت ۱۰-۸ % برای تبدیل شلتوک برنج‌ایده‌آل است که کارخانه‌های شالیکوبی توسط ماشین آلات خشک کن به این رطوبت مورد نظر می‌رسند.

اگر MC خیلی کم باشد، شکستگی دانه زیاد رخ می‌دهد که منجر به بهره وری پایین می‌شود. دانه شکسته تنها نیمی از ارزش برنج سالم و کامل را دارد. برای تعیین میزان رطوبت از رطوبت سنج استفاده کنید. روش‌های بصری به اندازه کافی دقیق نیستند.

۲- قبل از پوست کندن شلتوک را تمیز کنید

استفاده از شلتوک بدون ناخالصی محصول نهایی تمیزتر و با کیفیت‌تر را تضمین می‌کند.

ارقام را قبل از تبدیل مخلوط نکنید.

انواع مختلف شلتوک خصوصیات تبدیل متفاوتی دارند که نیاز به تنظیمات جداگانه دارد. اختلاط ارقام مختلف شلتوک برنج به طور کلی منجر به کیفیت پایین برنج تبدیل شده می‌شود.

این مهم توسط ماشین آلات الک شالی و سنگ گیر در خط مدرن شالیکوبی انجام می‌پذیرد تا تمامی ناخالصی‌های سبک و سنگین از جمله کاه، خاک و خاشاک، سنگ و… از شلتوک جدا شود.

۳- از فناوری غلتک لاستیکی برای پوست کردن استفاده کنید

پوسته‌های رول لاستیکی بهترین کیفیت را تولید می‌کنند. پوسته‌های نوع Engleberg یا \”فولادی\” دیگر در بخش تبدیل برنج قابل قبول نیستند، زیرا منجر به شکستگی زیاد دانه شلتوک برنج می‌شوند.

ماشین آلات پوست کن شالی خط‌های مدرن شالیکوبی مجهز به ۲ غلتک لاستیکی(یکی محرک و دیگری غیر متحرک) با سرعت متفاوت هستند که در خلاف جهت هم دوران می‌کنند تا بتوانند پوسته شلتوک را از آن جدا کنند.

۴- از جداکننده شالی از برنج قهوه‌ای استفاده کنید

قبل از سفید شدن، تمام شلتوک را از برنج قهوه‌ای جدا کنید. جداسازی شلتوک پس از پوست کندن منجر به برنج تبدیل شده با کیفیت بهتر می‌شود.

این فرآیند در خط مدرن شالیکوبی توسط دستگاه پادیه انجام می‌پذیرد بطوریکه برنج قهوه‌ای پس از جدا‌سازی به سمت دستگاه سفید کن هدایت می‌شود و شلتوک پوست کنده نشده مجدداً به دستگاه پوست کن بازگشت داده می‌شود تا پوستش کنده شود.

۵- سفید کردن دو مرحله‌ای را در نظر بگیرید

داشتن حداقل دو مرحله در فرآیند سفید کردن و یک پولیش جداگانه گرمای بیش از حد دانه را کاهش می‌دهد و به اپراتور اجازه می‌دهد تنظیمات دستگاه را برای هر مرحله تنظیم کند. این امر بازیابی بیشتر برنج را تضمین می‌کند.

در خط مدرن شالیکوبی دو دستگاه سفید کن و یک دستگاه پولیشر بصورت سری و پشت هم قرار می‌گیرند تا بتوانند بصورت مرحله‌ای سبوس برنج را از آن جدا کنند.

۶- برنج سفید شده را درجه‌بندی و سورت کنید

از دستگاه الک و بوجاری برنج در انتهای خط شالیکوبی برای جداسازی برنج سالم از برنج شکسته و همینطور درجه‌بندی برنج شکسته به سه نوع نیم دانه درشت (سرلاشه)، نیم دانه متوسط و نیم دانه کوچک(دانه مرغی) استفاده می‌شود. در این مرحله دستگاه‌های سورتر هوشمند می‌توانند بهترین گزینه باشند.

۷- قطعات یدکی را به طور منظم کنترل و تعویض کنید

چرخاندن یا تعویض رول‌های لاستیکی دستگاه پوست کن، تعویض سنگ دستگاه‌های سفید کن و پولیشر، و سرویس و نگهداری ماشین آلات خط تبدیل شلتوک برنج می‌تواند کیفیت برنج تبدیل شده را همیشه بالا نگه می‌دارد.

خط شالیکوبی مدرن پندتک (هوبی ووفنگ):

شرکت ووفنگ با ۶۰ سال سابقه درخشان در تولید ماشین آلات و تجهیزات کارخانه‌های شالیکوبی دارای ظرفیت تولید سالانه ۲۲۰۰ خط شالیکوبی است. این شرکت شرکای تجاری بزرگی در سراسر جهان دارد و بیش از ۱۱۰۰ کارخانه شالیکوبی برنج در سراسر جهان را تجهیز کرده است.

پندتک نمایندگی انحصاری هوبی ووفنگ در بازار ایران را داراست. خط مدرن شالیکوبی از کمپانی هوبی ووفنگ با خدمات شرکت پندتک و با کیفیت بالا گوی سبقت را از همه رقبا ربوده است.

این شرکت مدرن‌ترین دستگاه‌های خط تبدیل برنج هوبی ووفنگ را ارائه و خدمات پس از فروش آن را ضمانت می‌کند. انواع خط تبدیل مدرن پندتک در ظرفیت‌های ۷۰ تن، ۱۰۰ تن، ۱۵۰ تن و بالاتر هستند.

خط شالیکوبی مدرن پندتک

نصب خط شالیکوبی مدرن پندتک – گیلان

مزایای استفاده از خط شالیکوبی مدرن پندتک:

  • کاهش ضایعات و شکست در تبدیل برنج
  • افزایش ظرفیت تولید و بهره وری
  • بالا رفتن کیفیت برنج ایرانی
  • آلودگی و گرد و خاک بسیار کمتر در مقایسه با خط های سنتی
  • و کاهش مصرف برق

در ویدیوی زیر به تماشای دستگاههای خط شالیکوبی پندتک و تست عملکرد و رضایت مشتریان بنشینیم:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید