سورتر

هر آنچه که باید درباره‌ی سورتر بدانید

کالر سورتر خشکبار

سورتینگ چیست؟

سورتینگ یعنی مرتب کردن، یکدست کردن، تفکیک و دسته بندی اقلام یک محصول به روش سیستماتیک. سورتر یا دستگاه سورتینگ برای جدا کردن انواع محصولات غذایی و کشاورزی به روش‌های از پیش تعیین‌شده استفاده می‌شوند.

ماشین‌های سورتینگ برای آسان‌تر کردن کارهای روزمره و رایج طراحی شده‌اند و تکنیک‌های کاربری آنها می‌تواند کالر سورتر، سورتینگ اپتیکال یا نوری، سورتینگ دیجیتال، سورتینگ سنسوری، سورتینگ مغناطیسی و موارد دیگر باشد. این دستگاهها که به آن سورتر می گویند، محصول هدف را بر اساس رنگ، ویژگی‌های ساختاری، وزن، اندازه، ترکیب شیمیایی، شکل و غیره به صورت خودکار مرتب‌سازی می‌کنند.

 

انواع سورترهای هوشمند

سورتر چیست؟

عملکردهای انجام شده توسط ماشین آلات سورت می تواند بازرسی، تراز کردن، تفکیک،  حذف و جمع آوری، باشد که در فرآیند کلی فرآوری را تسریع می بخشد. سورترها در صنایع بسته بندی، فرآوری مواد غذایی و کشاورزی، معدن، بازیافت، مدیریت ضایعات، صنایع شیمیایی و صنعت پلاستیک استفاده می شوند. مهمترین نوع این سورترها، سورتر کشاورزی و از این دسته نیز سورتر برنج و سورتر خشکبار هستند.

 

چرا سورتینگ؛ مزایای سورتینگ چیست؟

افزایش ظرفیت تولید کالاهای مصرفی و نظارت همزمان بر محصولات تولیدی، دلیل اصلی برای استفاده از دستگاه سورتینگ در صنایع مختلف است. این دستگاهها فرایند تفکیک و افزایش کیفی محصولات را که عموما به صورت دستی و سنتی انجام می شد در مدت زمان کمتر، با دقت بسیار بالاتر و هزینه کمتر انجام می دهند.

 

 

پیش‌بینی استفاده از سورتر در بازار ایران

امروز در بسیاری از صنایع کسانی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، پیشروان بازار خود شده‌اند. به عنوان مثال پیش‌بینی می‌شود در صنایع مرتبط با کشاورزی کسب و کارهایی که سورتینگ استفاده نکنند، به زودی از رقیبان خود به صورت جدی عقب خواهند ماند.

سورتر میوه

یکی از راه‌حل‌های امنیت غذایی استفاده از سورترها است.

انتظار می‌رود که بازار سورتر و ماشین‌های سورتینگ شاهد رشد بالقوه در صنایع غذایی باشد زیرا از آنها در صنعت پردازش مواد غذایی برای اطمینان از کیفیت مواد خام، استفاده می‌شود. صنایع پتروشیمی و پلاسیتک از دیگر  بخش های برجسته ای هستند که پیش بینی می شود سهم بیشتری از ماشین آلات سورتینگ را برای فرآیند تولید پیوسته و انبوه داشته باشند.

فن‌آوری‌های بهبود یافته در سورترها، پذیرش استفاده از آنها را افزایش می‌دهد زیرا هزینه عملیات، نگهداری و مدیریت ضایعات را به شدت کاهش می‌دهد. همچنین، بهره‌وری را می‌توان با استفاده از سورترها تا حد زیادی بهبود بخشید، بنابراین انتظار می‌رود بازار سورترها در آینده شاهد رشد چشمگیری باشد.

دولت‌ها در سراسر جهان سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای را برای کاهش ضایعات، بازیافت آنها و ایمنی مواد غذایی اجرا کرده‌اند و این سیاست‌های سختگیرانه باید توسط همه سازمان‌های درگیر در این بخش‌ها و صنایع دنبال شود، بنابراین در نهایت تقاضا برای سورترها و رشد بازار آن افزایش می‌یابد.

اقتصاد در حال ظهور و تغییر فعالیت‌های معدنی به سمت آن، تقاضای بیشتری برای سورتر در بازار ایجاد می‌کند و در نتیجه بر رشد صنعت تجهیزات سورتینگ تأثیر می‌گذارد.

با این حال، عامل بازدارنده بازار سورتر این است که این ماشین آلات تجهیزات گران قیمتی هستند و تعداد قطعات اضافی و متعلقات آنها، هزینه اضافی در بر داشته و قیمت نهایی آن را گران می کند.

کُندی بخش تولید در کشورهای توسعه یافته اقتصادی یکی دیگر از عوامل بازدارنده برای رشد بازار سورتر و ماشین آلات سورتینگ است.

 

 

کالر سورتر چیست؟

به سورترهای بسیار پیشرفته‌ایی که محصول را بر اساس رنگ آن (با استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر) مرتب و تفکیک کنند کالرسورتر یا سورتر رنگ  می گویند. فناوری دستگاه کالر سورتر می تواند مبتنی بر دوربین، اشعه ایکس، لیزر و تصویربرداری فوق طیفی باشد. ماشین‌های سورتینگ در صنعت مواد غذایی ادغام فناوری‌های سورت مکانیکی و نوری هستند.

انواع کالر سورتر:

کالرسورترها بر اساس ظرفیت‌ها و نوع محصول هدف انواع مختلفی دارند. برای مثال کالر سورترهای یک تا ده کاناله وجود دارند. نوع دیگر تقسیم بندی بر اساس محصول هدف می باشد؛ مانند سورتر برنج، سورتر خشکبار، سورتر حبوبات، سورتر چای و غیره.

اساس کار سورتر چگونه است؟

 • سورترهای سقوط آزاد
 • سورترهای دارای کانال
 • سورترهای کمربندی
 • سورترهای رفع نقص خودکار (ADR)

 

کالر سورتر مناسب چه صنایعی می‌‎باشد؟

 • صنایع غذایی
 • صنایع شیمیایی
 • صنعت پلاستیک
 • صنعت داروسازی
 • صنعت چوب
 • بسته بندی
 • کشاورزی

 

 

 

 

قبل از خرید سورتر چه باید کرد؟!

برای آنکه بعد از خرید سورتر، به مشکل برنخوریم لازم است در موقع خرید دستگاه به یک سری نکات مهم دقت کنیم.

 

به عنوان مثال:

 • ظرفیت دستگاه چقدر است؟
 • چند کیلو در یک ساعت سورت می‌کند؟
 • با چه کیفیت و راندمانی سورت می‌کند؟
 • آیا شرکت مورد نظر برای خرید کالر سورتر خدمات پس از فروش و قطعات یدکی لازم را تأمین می‌کند؟

 

هر کدام از این موارد در خرید کالر سورتر اهمیت بسیار بالایی دارند. اگر به ظریف و کیفیت دستگاه دقت نکنید، ممکن است  ناخالصی‌های زیادی در محصول سورت شده‌ باقی بماند یا حتی مقدار زیادی از محصول با ناخالصی‌ها از دست برود.

حتما دقت کنید؛ شرکت تولیدکننده سورتر معتبر بوده و شرکت فروشنده ایرانی اعتبار و سابقه و نیروی فنی برای پشتیبانی داشته باشد.

قطعات جانبی هم بسیار مهم است که کامل باشد، تیم لازم برای نصب و راه‌اندازی و خدمات پس از فروش هم داشته باشد.

 

باتوجه قیمت دستگاه سورتر توصیه می‌شود که یک قرارداد رسمی با شرکت عرضه‌ کننده سورتر تهیه شود.

 

 

قیمت دستگاه سورتر به چه پارامترهایی بستگی دارد؟

 

قیمت سورتر به مواردی مختلفی مانند موارد زیر وابسته است:

 

 • کیفیت و دقت دستگاه سورتر
 • ظرفیت خروجی و تعداد کانال جهت سورتینگ محصول
 • کیفیت خدمات پس از فروش شرکت عرضه کننده
 • تامین مناسب و سریع قطعات مصرفی دستگاه
 • کیفیت وسایل جانبی دستگاه سورتر

 

باتوجه به وضعیت بازار ایران و کاهش قدرت خرید صاحبان صنایع، بعضی از واردکنندگان دستگاه‌های فاقد کیفیت لازم اما با قیمت پایین را وارد کشور کرده‌اند.

هدف استفاده از دستگاه سورتینگ افزایش دقت و سرعت می‌باشد. اگر دستگاه ما این دقت و کیفیت را نتواند به درستی تامین کند، این تفاوت قیمت در میان مدت می‌تواند آسیب‌های جدی به صاحبان کسب و کار وارد نماید.

یکی از پارامترهای مهم در قیمت سورتر وسایل جانبی می‌باشد.

دستگاه سورتر و متعلقات آن

حتما به این نکته توجه فرمایید که دستگاه سورتینگ وسایل جانبی بسیار مهمی مانند: شاسی، کمپرسور و غیره را برای عملکرد بالای خود نیاز دارد.

به عنوان نمونه، شرکت پندتک همراه با دستگاه‌های سورتینگ خود بهترین دستگاه‌های کمپرسور (کمپرسور اسکرو اینورتردار شرکت jaguar) را ارائه میدهد.

این دستگاه علاوه بر کیفیت ساخت و عملکرد بالا، آلودکی صوتی و محیطی و مصرف انرژی بسیار پایینی دارد و  تاثیر به سزایی در کاهش استهالاک دستگاه سورتر هم دارد.

اما در بازار ایران، هستند افرادی که علاوه بر محاسبه نکردن قیمت این دستگاه در قیمت نهایی، از کمپرسورهای بسیار ضعیف استفاده میکنند.

این امر در طولانی مدت می‌تواند شما را متحمل هزینه‌های جبران ناپذیری نماید.

 

 

درصورت نیاز و برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

 

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “هر آنچه که باید درباره‌ی سورتر بدانید

 1. هادی گفت:

  سورتر بذر گندم هم دارین؟

دیدگاهتان را بنویسید