پسته

انقلاب هوش مصنوعی سورتر پسته در مصاحبه با بهرام آگاه

مصاحبه با بهرام آگاه

بهرام آگاه از کارآفرینان و فعالان شناخته شده صنعت پسته کشورمان و از اعضای پیوسته انجمن پسته ایران است. بعد از یک دوره استفاده از دستگاههای سورتر پسته از برندهای متفرقه، سورتر هوش مصنوعی شرکت پندتک را خریداری و در مجموعه خود نصب کرده است. در این مصاحبه جذاب ابتدا به دغدغه های اهالی صنعت پسته در صادرات محصول  پرداختیم و سپس تفاوتهای استفاده از سورتر هوش مصنوعی پسته با دیگر سورترها را از زبان آقای آگاه خواهیم شنید.

جناب آقای آگاه باتوجه به چندین دهه فعالیت مؤثر، کارآفرینی و مدیریت نوآورانه شما در صنعت خشکبار، وضعیت پسته در سال 1403 را چگونه پیش بینی می‌کنید؟

در سالیان گذشته تغییرات سریع و شدیدی در صنایع غذایی در سطح بین‌المللی اتفاق افتاده است. به طوری که در مسائل کیفی و در مسائل فراوری تحولات زیادی بوده است. ما برای اینکه بتوانیم با جمع نیاز‌هایی که در این صنعت در دنیا وجود دارد پیش برویم، طبیعتا احتیاج به یک تغییرات عمده در صنعت خود داریم. از جمله توجه به فناوری‌های روز دنیا در تولید، فراوری و صادرات. اگر این تغییرات رخ بدهد با توجه به شرایط مناسب امسال از لحاظ تولید محصول، احتمال رشد و بهره‌وری بالایی خواهیم داشت.

در سالهای اخیر ایران در صادرات پسته و بازار جهانی آن افت نسبی داشته است. برای بهبود اوضاع صنعت پسته چه راهکارهایی پیشنهاد می‌کنید ؟

با توجه به رشد و اهمیتی که صنعت پسته آمریکا پیدا کرده یک تغییراتی را با خودش در بازار بین‌المللی به وجود آورده است. از جمله این تغییرات ثبات کیفیتی  است که در بازار‌های مختلف احتیاج هست و ظرفیت‌های کاری در احجام بالاتر. بنابراین با تمرکز روی تولید و مکانیزه کردن ماشین‌آلات برای افزایش کمی و کیفی محصول پسته، می‌توان این عقب‌ماندگی را جبران کرد.

 

مکانیزه کردن کارخانه‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین جهانی مانند سورترهای هوشمند چه مزایایی برای صاحبان این مشاغل می‌تواند داشته باشد؟

برای حضور مؤثر در بازار جهانی نیاز است حجم بیشتری از فعالیت‌ها را مکانیزه کنیم و تطبیق بدهیم به آن نیاز‌هایی که در بازار بین‌الملل وجود دارد. با توجه به آن تغییراتی که در بازار بین‌المللی اتفاق افتاده، زمانی که صادرکننده‌ها قرارداد می‌بندند و باید محصول را فراوری کنند، این فاصله کوتاه شده، بنابراین ظرفیت پاک‌سازی و فراوری برای رسیدن به آن زمان کوتاه مطلب مهمتری است. ما دائماً دنبال آن بودیم ببینیم چه کار‌هایی است که ما بتوانیم بیشتر مکانیزه کنیم. بنابراین دستگاه‌های مختلفی را دیدیم. بعضی‌هایش را هم تست کردیم. تا رسیدیم به بالاترین تکنولوژی؛ سورتر هوش مصنوعی.

از چه طریقی با این فناوری آشنا شدید و  چه نقشی در کاهش هزینه‌ها و کیفیت محصول شما داشته است؟

شرکت پندتک با ما تماس گرفت و این دستگاه جدید سورتر پسته هوشمند را به ما معرفی کرد. ما شروع کردیم آزمایش‌هایی کردن و یک محاسباتی انجام دادن. به صراحت می‌گویم در دو جا متوجه شدیم سورتر هوش مصنوعی میر به نسبت دستگاه‌هایی که ما قبلاً تست کرده بودیم یک سری مزیت‌های اضافه و به شدت قابل قبولی دارد که با آن دستگاه‌های قبلی نمی‌شد انجام داد.

اولاً ظرفیت قابل قبول بالایی دارد. دوماً راندمانی که کار می‌کند یعنی کیفیت کاری که انجام می‌دهد حتی در آن ظرفیت بالای اسمی دستگاه هم افت نمی‌کند. ما قبلاً با خیلی از دستگاه‌هایی که امتحان کرده بودیم، با این چالش مواجه شده بودیم.

یک جنبه دیگر علاوه بر مواردی که گفتم این بود که از لحاظ اقتصادی هزینه تمام شده انجام همان کار با سورتر پسته هوشمند به نسبت کار با نیروی انسانی بسیار کمتر خواهد بود. یکی از چیز‌هایی که ما بر خوردیم این بوده؛ از لحاظ کار پاکسازی بین مغز پسته، خود پسته و حتی بین پسته‌های مختلف هم تفاوت وجود دارد. از این بابت هم این دستگاه بخصوص در ظرفیت‌های بالاتر نمونه‌های خوبی را تحویل ما داد.

من تقریباً مطمئنم که هر چه جلوتر برویم بخصوص با توجه بعضی از تکنولوژی خاصی هم که این مدل دارد، عملاً بتوانیم کار‌های بیشتری انجام بدهیم با دستگاه.

مزیت‌های همکاری و انتخاب پندتک از بین شرکتهای داخلی و خارجی چه بوده است؟

با توجه به تجارب قبلی که از انواع کار‌های صنعتی در پسته داشتیم از جمله با سورتر‌ها، انتخاب سورتر و خرید سورتر پسته در یک لحظه اتفاق می‌افتد ولی استفاده از آن و مسائلی که استفاده ازش دارد سالیان سال ادامه دارد. دلیل اصلی ما علاوه بر مزایای خود دستگاه، نوع برخورد و پشتیبانی‌هایی بود که از طرف شرکت پندتک در این باره صورت گرفت. ما چون قبلاً از دستگاه‌هایی استفاده کرده بودیم تجربه زیادی داشتیم. روحیه همکاری، نوع نگاه و جمع خصوصیاتی که شرکت پندتک، در این دوره که داشتیم این پروژه را جلو می‌بردیم نشان دادند، واقعاً دلگرم‌کننده بود برای ما. واقعاً چاره ساز بود و ما توانستیم یک آزمایش‌های خوبی بکنیم تا به این قضاوت‌ها برسیم.

به طورکلی داشتن همراه‌هایی که بتوانند به موقع سرویس بدهند، پیگیری بکنند. این مطالب در کار صنعتی و به خصوص در کار‌های با حجم بالا بسیار مهم است.توانایی، روحیه و امکانات، جمع آن چیز‌هایی که ما از شرکت پند در این مدت دیدیم مهم بود. خیلی همکاری دیدیم، خیلی همراهی دیدیم و این به نظر من، به عنوان توصیه عرض می‌کنم به همکارانم، مطلب مهمی است. چه در انتخاب دستگاه چه در مسائل استفاده بعد از دستگاه؛ همراهی و همکاری با یک مجموعه معتبر، به‌روز و دارای امکانات کامل.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید